Analog nebo digitál?

Prvním rozhodnutím, když chcete instalovat kamerový systém je, zda použít analogový nebo digitální přenos signálu.
Analogové systémy využívají standardní televizní signál PAL. Jedná se o starší systém, jehož hlavní nevýhodou je omezení maximálního rozlišení právě normou PAL. Při dnešních nárocích na rozlišení a využití kamerového systému např. pro rozpoznání obličeje nebo SPZ je tento systém méně vhodný až nevhodný. Jedná se o rozlišení 576 řádků, 768 sloupců.
V dnešním rozvoji digitálních technologií lze již jednoznačně doporučit digitální kamerové systémy využívající pro pro přenos signálu IP protokol. Také v návaznosti na bežnou rychlost internetového připojení, lze dnes již vzdálené kamerové dohledy realizovat v HD rozlišení (1280×720). Nejmenší rozlišení IP kamer je dnes 640×480 až 2500×2000, které poskytují 5Mpix kamery. S takovým rozlišením je již možné sledovat velký celek i jednotlivé detaily takového celku.
Jelikož v budoucnu lze očekávat další rozvoj digitálních technologií a s tím přicházející jejich zlevňování, budeme se zabývat již pouze touto technologií.
Jaké jsou její hlavní výhody?
Především je tedy již zmíněné vyšší rozlišení využitelné napříč mnoha obory, tedy i ve stavebnictví, pro vzdálený kamerový dohled stavby, staveniště. Lze předpokládat, že rozlišení kamer se bude nadále zvyšovat a se zvyšující se standardní konektivitou internetového připojení lze očekávat až 10 Mpix IP kamery dostupné ceny.
Jednoduchost ovládání takového systému je pak snadná i pro běžného uživatele počítače. Další výhodou IP kamer je možnost jejich ovládání přes mobilní telefony a tablety. Lze je propojovat v bežné internetové lokální síti a zřizovat přístup do jednotlivých kamer i nahrávacího zařízení a vše lze ovládat pohodlně ze zázemí kanceláře nebo domova.
IP kamery lze pak využívat např. na automatické počítání procházejích lidí, projíždějících aut, počítání lidí ve frontě. Lze procházející lidi nebo projíždějící vozidla „anonymizovat“ pomocí rozmazání obličeje a SPZ.
Je potřeba připomenout, že při instalaci kamerového systému je nutné řídit se zákonem na ochranu osobních údajů a proto je vždy výhodnější oslovit odborníka, který se kamerovými systémy zabývá.
Výběrem konkrétních kamer, objektivů nebo nočního přisvícení se budeme zabývat dále.